FAQ Category: Uncategorized FAQ

Kako se zaščitimo pred strelo

Ukrepajte preventivno! Poslušajte vremenska poročila in pazite na vremenske pojave. Vročinska nevihta je najpogosteje spomladi in poleti, ko se zrak zelo segreje. Hladna fronta se najpogosteje pojavi s silovitimi in nenadnimi nevihtami. Kjer je bilo še maloprej lepo vreme in jasno nebo, zelo hitro nastanejo kopasti oblaki in kmalu nato se razbesni nevihta. Opozorilna znamenja:– …

Kako se zaščitimo pred strelo Read More »

Kako ravnamo ob poplavah

Ukrepi pred poplavo:– Imejte pripravljen prenosni radio, žepno svetilko in rezervne baterije.– Če prebivate v predelu, kjer so možne poplave in nanje kažejo tudi razmere (dolgotrajno deževje, neurje, močna odjuga), vključite radijski sprejemnik in spremljajte poročila hidrometeorološke službe in navodila pristojnih štabov Civilne zaščite.– Iz nižjih prostorov in kleti umaknite hrano, premičnine, dokumente, denar in …

Kako ravnamo ob poplavah Read More »

Kurjenje v naravi, požar v naravi

Najpogostejši vzroki za nastanek požarov v naravi:– uporaba odprtega ognja (žar, taborni ogenj, prižiganje sveč, bakel, raket, petard, kurjenje suhih vej),– kurjenje in sežiganje,– odmetavanje cigaretnih ogorkov,– odlaganje vročega pepela in gorljivih materialov. Za več kot 95% vseh požarov v naravi je odgovoren človek, ki jih povzroči zaradi malomarnosti in nevednosti! Pravila kurjenja v naravi …

Kurjenje v naravi, požar v naravi Read More »

Požar v/na objektu

V bivalnih prostorih preživimo največ časa in možnosti, da bi zaradi neprevidnosti, malomarnosti ali nestrokovnega ravnanja povzročili požar, na nas prežijo na vsakem koraku. V zadnjih letih število požarov v objektih nenehno narašča. Največ jih nastane zaradi malomarnosti, še zlasti pa zaradi:– neprevidnega kajenja in odmetavanja cigaretnih ogorkov,– vžigov vnetljivih tekočin, plinov in hlapov,– kuhanja in …

Požar v/na objektu Read More »

Dimniški požar

Pri dimniških požarih, kjer zagorijo saje, nastajajo visoke temperature, ki segrevajo stene dimnika in tako lahko vžgejo bližnje predmete, posebno lesene konstrukcije, ki so v bližini dimnika. Plini, ki nastajajo pri izgorevanju, imajo manjšo specifično težo od zraka. Že pri 200°C so za 25% lažji od zraka, kar v dimniku ustvarija velik vlek in s …

Dimniški požar Read More »

Kako ravnamo, ko zaznamo vonj po plinu

Ne shranjujmo in ne uporabljajmo plinskih jeklenk v kletnih prostorih! Propan-butan je težji od zraka, zato se useda k tlem. Pazimo tudi, da se jeklenka ne segreje, zato naj bo najmanj 1,5 m od vira toplote. Pred priključevanjem plina preverimo tesnila z milnico.  Preizkušanje tesnil plinske jeklenke z vžigalico je lahko usodno! Ko prenehamo uporabljati …

Kako ravnamo, ko zaznamo vonj po plinu Read More »

Dajanje prve pomoči

Splošni napotki za prvo pomoč: 1. Hitro in mirno ugotovite, kaj se je zgodilo, preglejte okolico in položaj poškodovanca. Poiščite in presodite nevarnosti, ki bi lahko ogrozile vas in poškodovanca – bolnika. Zavarujte poškodovanca. 2. Pristopite k poškodovancu. Mirno ga ogovorite. Če se ne odziva, je verjetno nezavesten. 3. Preglejte poškodovanca: – ugotovite, ali je poškodovanec …

Dajanje prve pomoči Read More »